Kelvion 100. Yılını Kutluyor.
Geçmişi kucakla, geleceği inşa et!

Plakalı Esanjör Sodex 2016

Kelvion Isı Eşanjörleri 100. Yılını kutluyor

1920 yılında Otto Happel Bochum'da Gesellschaft für Entstaubungs-Anlagen’ı(GEA) kurduğunda bugüne değin sürecek olan bir başarı hikayesinin de temelini atmıştı.
100 yıl sonra bugün Kelvion Isı Eşanjörleri dünya genelinde 47 farklı noktada 5000 çalışanıyla global bir oyuncu pozisyonunda, ve 100. Yılını ‘Geçmişi kucakla, geleceği inşa et!’ sloganıyla kutluyor.

Gesellschaft für Entstaubungs-Anlagen (GEA) olarak başlangıçlar

Otto Happel yaşasaydı Kelvion'un başarılarından mutluluk duyardı. Kendisi olağanüstü teknik beceriye ve bilgiye sahip bir girişimciydi. Henüz 34 yaşındayken Bochum'da Gesellschaft für Entstaubungsanlagen'i kurdu.
Yalnızca iki yıl sonra yenilikleri sürdürme arzusuyla ilk eliptik finli borulu kapalı devre soğutucuyu icat etti. Bu ilk ürün geliştirme, üç yıl sonra adı GEA Luftkühlergesellschaft GmbH olacak şirketin temelini oluşturdu. 1935’te bu yenilikleri hava kondenseri de dahil olmak üzere pek çok yeni ürün takip etti.
Happel 1948'de öldüğünde ardında bıraktığı boşluk büyüktü.

GEA Grup segmentinden Kelvion markasına

1989 yılı, şirketin halka arz edilmesi sebebiyle GEA'nın tarihinde bir kilometre taşıdır. Değeri her geçen yıl artan şirket 1999 yılında MG Technologies AG tarafından satın alındı, 2005 yılında da adı GEA Group olarak tekrar değiştirildi. Kuruluşundan bu yana süregelen büyüme beraberinde değişimi gerektirdi.
2010 yılında grup farklı segmentlere bölündü, onlardan en büyüğü Isı Eşanjörleri(HX) segmentiydi. Buna rağmen 2013 yılında Isı Eşanjörleri segmentinin satılmasına karar verildi. Son derece cazip bir karardı ancak kurumsal yetkinlikler açısından beklentileri karşılamıyordu. Ekim 2014’te yatırım kuruluşu TRITON segmentin önce işletim hakkını satın aldı, bir yıl sonra da Isı Eşanjörleri bağımsız bir şirket oldu. 2014’ten beri Kelvion olarak kendi tarihini yazıyor…